Využíváte maximálních výhod dřevěné podlahy?

Dřevo je přírodní materiál, který může být ovlivněn pokojovou teplotou a relativní vlhkostí. Říká se, že „dřevo dýchá“, tzn. že v důsledku klimatu v místnosti dochází ke střídavým účinkům. Při relativně vysoké okolní vlhkosti dřevěná podlaha absorbuje vlhkost a zvětšuje svůj objem. Naopak, při relativně suchém okolí (jako např. během topné sezóny) se vlhkost ze dřeva uvolňuje a zmenšuje se objem dřevěných prvků podlahy. Důsledkem toho se během topné sezóny tvoří v parketové podlaze drobné spáry.

Nehodnoťte to negativně, nýbrž jako důkaz přirozenosti dřevěné podlahy. Postarejte se během topného období o dodatečné zvlhčení vzduchu, které prospěje nejen vašim parketám, ale i dobrému pocitu a zdraví vašich blízkých. Dnes existují velmi účinné zvlhčovací systémy v každé odborné prodejně. Pokud je to možné, měly by se místnosti používat až po několika dnech od zhotovení parketové podlahy. Pravidelným větráním a topením se přenáší zbytková vlhkost místnosti na vnější vzduch, aniž by se bylo nutno obávat negativních vlivů na dřevěnou podlahu.

Přesto však může v mimořádných případech v novostavbách dojít k lehkým deformacím dřeva, které ale při vyschnutí opět zmizí. Protože se lakování parket a jiných dřevěných podlahových povrchů provádí ručně a ne jako např. u nábytku ve stříkacích kabinách, nelze zabránit mírnému znečištění plochy vlivem napadeného prachu nebo drobným nerovnoměrnostem. Během plánovaného a skutečného používání tyto povrchové jevy vymizí.
Pokojové klima

Zachování hodnoty dřevěné podlahy i dobrý pocit spolubydlících vyžaduje dodržování zdravého pokojového klimatu (20 - 22°C a cca 50 – 60% relativní vlhkost vzduchu). Při nižších hodnotách relativní vlhkosti vzduchu je event. nutno počítat s tvorbou spár.

Ochrana podlahy

Ochranný účinek laku lze zachovat u silně namáhaných podlah, jako jsou např. podlahy v kancelářích, tanečních sálech, podlahy v pohostinství apod., pouze včasným přebroušením a přelakováním. Nohy přemísťovaného nábytku, zvláště sedacího, je nutno podložit podložkama (např. filcovýma). Před vstupem do interiéru doporučujeme instalaci hrubých a jemných čistících rohoží k zábraně přenosu nečistot a vlhkosti.

LAKOVANÉ DŘEVĚNÉ PODLAHY LAKOVANÉ DŘEVĚNÉ PODLAHY - návod na údržbu

Přirozený růst a struktura dřeva dodávají dřevěným podlahám jejich zvláštní ráz. Díky lakování ve 3 vrstvách jsou chráněny proti vniknutí nečistot a tekutin. Čištění a údržba je proto jednoduchá a nevyžaduje větší námahu.
Při použití laků je podlaha obvykle suchá 2 až 3 hodiny po nanesení poslední vrstvy laku. V tomto stádiu podlaha teprve „tvrdne“ a uživatelům zpravidla doporučujeme zamezení pohybu po ošetřeném povrchu po dobu 12-24 hodin od nanesení vrchní vrstvy laku. Na nově nalakované parketové a dřevěné podlahy se nedoporučuje 3 dny šlapat. Čím více se v následujících dnech podlaha šetří, tím delší je životnost laku. Plné zatížení se doporučuje až po 8 - 14 dnech.
Nepoužívejte ocelové drátěnky. V prvních týdnech se má podlaha čistit pouze nasucho a nemají se na ni pokládat žádné rohožky, koberce. Doporučujeme nestěhovat nábytek dříve než 24 hodin po nanesení poslední vrstvy laku a nohy nábytku opatřit ochrannými podložkami, aby se předešlo poškrábání povrchu.
Ušlechtilé parkety, ušlechtilé lakování
Lakované parketové a palubkové podlahy jsou a zůstávají reprezentativní podlahovou krytinou v každém interiéru. Vyznačují se nepřekonatelnou odolností proti opotřebení a dlouhou životností. V celém světě se parketové podlahy lakují osvědčenýma originálníma švédskýma lakama. Tyto špičkové produkty propůjčují parketám požadovaný vzhled, zachovávají krásu dřeva a chrání proti znečištění a oděru. Nalakované parketové podlahy jsou hygienické a především pohodlné na údržbu.

Parkety v bytě

Máte doma staré Parkety parkety? Jsou špinavé nebo poškrabané? Nemusíte je zakrývat kobercem ani nahrazovat plovoucí podlahou. Zkuste je zrenovovat.

Často se stává, že při koupi starého bytu najdete pod kobercem hotový skvost – dřevěnou podlahu. V poslední době se stále více propaguje trend zdravého životního stylu v čistém ekologickém prostředí, kterému tento povrch vyhovuje – a navíc je stále in, přestože má svoji dlouholetou tradici. První radost může zkalit zjištění, že je dřevěná podlaha značně opotřebovaná. Mnozí se v tom případě rozhodnou nahradit ji jiným materiálem, aniž by se pokusili dřevěné parkety zachránit. Výhodou staré dřevěné podlahy totiž je, že ji lze pěkně zrenovovat – přebrousit, nalakovat a nakonec vyleštit. Je pravda, že se jí musíte trochu věnovat, ale odvděčí se vám dlouholetou službou a příjemným teplem, jaké ze sebe umí vydat jen dřevo.

Zásadní rozhodnutí: dřevěná podlaha

Přírodní charakter dřevěné podlahy ve vás může vyvolat pocit, že máte v bytě kus přírody. Na rozdíl od jiných materiálů má dřevo více výhod – z hlediska zdravotního i ekologického. Všeobecně platí, že to, co pochází z přírody, je zdraví prospěšné. Životnost parket, zejména díky možnosti vícekrát je přebrousit a ošetřit novou vrstvou laku, dosahuje několika desítek let. Zpravidla i běžná péče bývá jednoduchá – stačí zamést, vyluxovat nebo vytřít podlahu mopem.

Parketám rozhodně nelze upřít vliv na vytváření příjemného klimatu v místnosti. Dřevo jako přírodní materiál žije a i po zpracování potřebuje přiměřený „ekosystém“ s optimální teplotou 20 °C. Ne nadarmo se o dřevěných parketách mluví jako o teplé podlaze. Dřevo má malou tepelnou vodivost, proto i na nohy působí příjemně.
Dřevěná podlaha není výsadou jen obývacích pokojů nebo ložnic. Moderní úprava dovoluje využít tento materiál i v místnostech s vyšší vlhkostí, jako je například koupelna. To, co laminátové podlahy jen imitují, dřevo nabízí v originálu – různé druhy, vzory, kresby a barvy. Nejběžnějšími druhy dřeva, které se u nás používají na výrobu dřevěných podlah, jsou dub, buk, jasan, javor a borovice.

Vlhkostní podmínky

Trvalé přilepení dřevěné podlahy si vyžaduje, aby obsah vlhkosti dřeva v parketách určených pro pokládku alespoň přibližně odpovídal předpokládaným klimatickým podmínkám v místě užívání. To znamená, že masivní parkety musejí mít o něco vyšší vlhkost dřeva, naopak vícevrstvé hotové parkety a parkety na podlaze s podlahovým vytápěním o něco nižší vlhkost. Například ve střední Evropě musejí být splněny tyto klimatické požadavky:
• teplota v místnosti 20 °C a relativní vlhkost vzduchu 50 %,
• všeobecně by masivní parkety měly mít přiměřenou vlhkost 9 %, vícevrstvé a hotové parkety 8 %,
• běžně naměřené rozdíly v hodnotách průměrných teplot jsou ±2 %.

Po dostatečně dlouhém skladování dřeva při stálé okolní teplotě a vlhkosti dosáhne obsah jeho vlhkosti hodnoty, která se nazývá vlhkostní rovnováha dřeva. Při této hodnotě nejenže neztrácí žádnou vlhkost, ale ani ji ze vzduchu nepřijímá – samozřejmě pokud se okolní podmínky v místnosti nemění.

Dříve než se pustíte do renovace dřevěné podlahy, potřebujete vhodné nářadí a produkty. Renovace dřevěné podlahy spočívá v přebroušení a aplikaci nové povrchové vrstvy – vybírat můžete z těchto úprav:
• nátěr lakem na bázi vody - nemá dlouhou životnost
. nátěr lakem na olejové bázi- dlouhá životnost a vykreslení kresby dřeva je výborné
• olejování,
• voskování,
• kombinace olejování a voskování.

Rádi bychom vám připomněli jednoduché pravidlo, které každý parketář sice dobře zná, ale přesto se stává, že ho opomene: můžete používat ty nejlepší laky na světě, a přece nedocílíte dobrého vzhledu podlahy, nebyla-li správně a důkladně vybroušena. Stejně tak vám nepomůže dobré vybroušení, pokud lak nebudete aplikovat správně – dobrého výsledku docílíte jen dokonalou kombinací obou postupů.

Jak na čistou podlahu
Tradiční způsob udržování podlahy v čistotě nepatřil mezi příliš oblíbené domácí práce: hadr, kbelík s vodou a univerzální čisticí prostředek rozpuštěný ve vodě… V současnosti jsou na trhu výrobky, které umožňují efektnější způsob čistění podlahy. Speciální čisticí prostředky na parkety a tvrdé povrchy nemusíte ředit ve vodě. Stačí je rozprašovačem aplikovat přímo na podlahu a potom setřít mopem.

Jednoduché uklízení

Aby dřevěná podlaha plnila svůj účel co nejdéle, dodržujte při její údržbě a péči o ní alespoň tato pravidla:
• vyvarujte se nadměrného používání vody,
• dbejte na výběr vhodných utěrek z mikrovláken,
• nepoužívejte ocelové drátěnky, agresivní rozpouštědla ani silné alkalické přípravky, které by mohly lakový film poškodit,
• vhodné je umístit ke vchodu do místnosti kvalitní rohožky a na nohy nábytku nalepit plstěné podložky.

Text: Lenka Vrbecká